Ha nekünk annyi forintunk lenne, ahány nagy lendülettel beharangozott elképzelést láttunk már megbukni, akkor ezt a posztot most alighanem valamelyik karib-tengeri szigetről írnánk koktél szürcsölése közben. (Sajnos nem onnan írjuk…) A mai posztban bemutatott öt befektetés azonban még ezek közül is kiemelkedően nagy bukás.
Lakatlan szigetek, bezárt kapuk és látogatót alighanem már sosem fogadó élményparkok – bár az ember azt gondolná, hogy egy turisztikai befektetés esetében (is) mindent alaposan végiggondolnak (nyilván így is tesznek), ám időről időre mégis beüt a katasztrófa, mint ezt alábbi példáink is bizonyítják.
1. Harmon Hotel, Las Vegas (költség: 280 millió dollár)
A szállodát a Foster & Partners tervezte, kaszinó nélküli hotelnek. Az építkezést 2008-ban kellett leállítani súlyos konstrukciós hibák miatt, és ezzel a projektnek is annyi lett. 2011-ben az MGM bejelentette, hogy lebontják az épületet, amire az engedélyt tavaly augusztusban adta meg a bíróság. A bontás költsége elérheti a 33 millió dollárt.
2. Világ-szigetek, Dubai (13,3 milliárd dollár)
Bő tíz évvel ezelőtt hatalmas hírverés mellett kezdték el építeni a világtérképet formázó mesterséges szigetcsoportot. A 300 szigetből álló projektet a gazdasági válság miatt kellett leállítani 2008-ban. Noha a szigetek 60 százalékára megkötötték a szerződéseket, a legtöbbjén el sem kezdték az építkezéseket. Tavalyig összesen két (igen, kettő) szigetet fejeztek be.
3. Revel Casino, Atlantic City (2,5 milliárd dollár)
Hihetetlen, de a szerencsejáték is lehet veszteséges, aminek ékes példája a Revel kaszinó, amely alig két éve nyitotta meg kapuit és jövő hónapban már le is húzza rolót. A kudarc oka elsősorban a szerencsejátékok iránti kereslet hanyatlása, így hiába minden innováció, két év alatt két csőd is követte egymást, miközben a kaszinó egyetlen pillanatig sem volt nyereséges.
4. Wonderland élménypark, Peking (130 millió dollár)
Ázsia legnagyobb szórakoztató parkjának szánták a komplexumot, az emberekben azonban a pazarlás szimbólumaként élt a kínai Wonderland. Az építkezést már 1998-ban leállították, mert képtelenek voltak egyezségre jutni a telekárakban, a félig kész vidámparkot pedig a sorsára hagyták.
A lehangoló „vidám”parkba túrákat szerveztek, fotósok és bloggerek kedvelt célpontjává vált. Több fényképsorozat is szólt a csodálatosnak tervezett utakat borító szemétről, a falakat eltakaró firkákról és a lézengő kutyákról. (Korábban itt írtunk a parkról.)
5. Ryugyong Hotel, Észak-Korea (750 millió dollár)
Húsz évig épült a phenjani Ryugyong Hotel, mely kívülről futurisztikus luxusépületnek tűnik, ám ha belép a látogató – már aki beléphet – gyorsan kiderül, hogy csupán egy betonváz az egész.
A piramis alakú, 105 emeletes épület belülről leginkább egy parkolóházhoz hasonlít: sem vezetékek, sem berendezés, de még csövek sem láthatók. Az építkezés 1987-ben kezdődött és 1992-ig tartott, amikor a kommunista diktatúra nem tudta már tovább finanszírozni.
A folytatásig 2008-ig kellett várni, ekkor három év alatt kívülről úgy-ahogy elkészítették. Azóta már számtalanszor ígérgették a megnyitót, de mindig elhalasztották.
(via)