Aki elmegy Thaiföldre, az jó eséllyel „elefántogol” is egyet, hiszen ki ne szeretné kipróbálni, milyen lehet egy ilyen hatalmas állat hátán utazni. Aztán persze néha felkap az internet egy-egy elszabadult, tomboló állatot, amin lehet szörnyülködni. Azt azonban nem árt tudni, hogy a turista bizniszbe nevelt állatokkal gyakran nagyon kegyetlenül bánnak.
Az elefántok jelentős részét Mianmarból, korábbi Burmából csempészik Thaiföldre és jó pénzért adják el a megnevelt egyedeket a kereskedők. Mivel a borjúk „cukik”, így az áruk ezeknek a legmagasabb, körülbelül 7.5 millió forintnak megfelelő összeg.
Bár a thai hatóságok 2012-ben szigorú intézkedéseket vezettek be a csempészet megakadályozására, a csempészek csak arra várnak, hogy a figyelem mikor lankad, ezért továbbra is fogják be a vadállatokat.
Gyakran a már megszelídített állatokat használják csalinak, hogy csapdába csalják vad társaikat. A felnőtt állatokat gyakran egyszerűen lelövik, hogy mondjuk egy borjat megszerezzenek, melyet aztán betörnek, hogy alkalmas legyen a turisták szórakoztatására.
Ennek egyik módja, hogy beteszik őket egy szűk ketrecbe, és addig ütik, amíg teljesen meg nem törnek, mondta elefántok jóllétéért kampányoló Traffic nevű szervezet aktivistája a BBC-nek.
Az országban a politikai válság nem kedvez a törvények betartatásának, és bár a határon elfogott elefánt elkobozható, ha már egyszer bejutott az országba, könnyen elkeveredik a már ott lévő állatokkal.
Bár állatokat már nem egyszer foglaltak le a hatóságok, felelősségre senkit nem vontak. Így a csempészek számára ez továbbra is egy komoly haszonnal kecsegtető, nem túl kockázatos üzletnek minősül.
(via)