Amerikai katonákat használ bérgyilkosként több mexikói drogkartell is. A sokszor visszailleszkedési gondokkal küzdő, háborús övezeteket megjárt katonák pár ezer dollárért bárkivel végeznek.
Több mexikói drogkartell is amerikai katonákat használ bérgyilkosként az Egyesült Államokban. A jelenség egyre aggasztóbb méreteket ölt, ráadásul a katonák sokszor alig pár ezer dollárért végeznek a rivális bandák tagjaival, sőt akár FBI-ügynökökkel is – írja a New York Daily News.
A legfrissebb példa a 22 éves Michael Apodaca ügye, akit a nyáron ítéltek életfogytiglani börtönbüntetésre a hírhedt Juarez kartell egyik tagja, Jose Daniel Gonzalez-Galeana kivégzéséért, aki az amerikai bevándorlási hivatal beépített ügynöke volt.
Érzelmek nélkül
A Juarez kartell 5000 dollárt fizetett Apodacának a gyilkosságért, aki végre is hajtotta azt az informátor El Paso-i háza előtt – alig pár háznyira egyébként a texasi város rendőrfőnökének otthonától.
A korábban Afganisztánban szolgált Michael Apodaca még 2009-ben követte el a gyilkosságot, vallomásában minden különösebb érzelemnyilvánítás nélkül mesélte el, miként ürítette fegyvere tárát Jose Daniel Gonzalez-Galeana testébe, majd szállt be az érte érkező menekülőautóba.
Tavaly szeptemberben két, a coloradói Fort Carsonban állomásozó katona vallotta bűnösnek magát egy gyilkosságban és ismerte el, hogy a szélsőséges erőszakosságáról ismert Los Zetas drogkartell nevében bérelték fel őket. Pechjükre benézték a dolgot, mert a megbízók valójában fedett szövetségi ügynökök voltak.
Az ügy súlyosságát fokozta, hogy a két katona nem csak a szolgálatait, hanem a hadsereg felszerelését (gránátokat, puskákat) is felajánlott a pénzért cserébe.
Megállíthatatlan folyamat?
Szakértők szerint az ilyen ügyek száma a jövőben valószínűleg csak emelkedni fog, ahogy egyre kevesebb Afganisztánból és Irakból visszatért veterán talál civil munkát magának, a bűnszervezetek pedig kihasználják ezt a helyzetet.
„A kartellek nagyvállalatokként működnek. Megvan a pénzük, hogy megtalálják és felbéreljék a nekik kellő embereket. Pontosan tisztában vannak azzal, milyen magasan képzettek az amerikai katonák, és azt is tudják, hogy a hadseregben tanultakat milyen nehéz a civil életben kamatoztatni" – figyelmeztetett a témával részletesen foglalkozó író-filmes, Ricardo Ainslie, aki már könyvet is írt a mexikói drogháborúról.
Ha ez nem lenne elég, a Los Zetas alapítói maguk is a mexikói hadsereg elitalakulatában szolgáltak, így pontosan ismerik a lehetőségeiket.
Egyelőre még csak megbecsülni sem nagyon lehet, hány hasonló ügy lehet az amerikai hadseregben, természetesen nincsen (nyilvános) statisztika, az ügyökön dolgozók pedig érthetően nem kívánnak beszélni róla.