A karambolok olyannyira mindennapjaink részévé váltak, hogy már fel sem kapjuk a fejünket, ha halljuk a rádióban, olvassuk a neten, hogy baleset történt valahol – legfeljebb bosszankodunk egy sort a kialakuló dugó miatt. Egy fotós azonban a fejébe vette, hogy sorozatot készít arról, hogyan is néznek ki az autók belülről – a baleset után.
A dán Nicolai Howalt Karambol-tanulmányok címmel készítette el fotósorozatát, mellyel a célja az, hogy felhívja az emberek figyelmét saját halandóságukra és arra, milyen hatása lehet egy-egy ütközésnek.
Akadnak képek, melyek már-már absztrakt megközelítésben mutatják be a sérült fémet, mintha valamilyen bizarr, különleges tájat látnánk.
Akadnak olyan fotók is a 2009-ben készült sorozatban (melyből jó párat idén tavasszal a New York-i Bruce Silverstein Galériában állítottak ki), amelyek akár egy rendőrségi jelentésben is helyet kaphatnának szikár realizmusukkal.
A leginkább drámaiak talán mégis azok a képek, amelyeken jelen van (ha csak közvetve, egy-egy fél pár cipő erejéig) az ember, aki ott ült az autóban, amikor a baleset megtörtént.
Maga a szerző azt mondta, a képekkel egy absztrakt állapotot próbált megragadni, azt a kettősséget, amit akkor érzünk, amikor távoli szemlélői vagyunk egy balesetnek vagy katasztrófának.