Spanyolországban a munkanélküliség rekordszintet ért el, már több mint 6 millióan nem dolgoznak. A gazdaság pedig tovább hanyatlik, a kormány előrejelzései szerint kb. 1.3%-kal, ennek következtében nem úgy tűnik, hogy a helyzet javuló tendenciát mutatna a közeljövőben.
Nemrég már arról is szóltak a hírek, hogy a vendégmunkások is tömegesen hagyják el az országot az egyre romló helyzet miatt, ellenben a lakásárak, és a bérlési lehetőségek most igazán kedvezőek. De hogyan látják a spanyolok saját helyzetüket? Erről álljon itt néhány történet, amiket az érintettek a BBC honlapján osztottak meg.
Egy 35 éves nő azt írja, hogy a szülei azért dolgoztak egész életükben keményen, hogy ő valóra válthassa az álmait. Járt egyetemre, majd további diplomákat szerzett, amik kiegészítették eredeti végzettségét, közben dolgozott is, majd Angliában és Írországban tökéletesítette az angol nyelvtudását, most mégsem tud elhelyezkedni.
Mint mondja a környezetében élő 25-40 közöttiek jelentős része van hasonló helyzetben, akik frusztráltak, elkeseredettek, és nézik minden nap, ahogy a szüleik, nyugdíjas koruk ellenére elmennek dolgozni, ők pedig otthon ülnek, szándékuk ellenére.
Két diplomával, 31 évesen lett gyakornok
Egy 31 éves férfi Malagából azt írja, hogy bár szintén egyetemet végzett, ráadásul turizmus szakirányon is, és Dél-Spanyolország a turisták egyik kedvelt célpontja, sőt számítástechnikai végzettsége van, mégsem talál állást múlt október óta.
Így egy másik európai országban próbál szerencsét, ahol egy hotellánc kiválasztotta gyakornoki programjába. A családjától nem könnyű megválnia, de reménykedik benne, hogy az új lehetőség hosszútávon jövedelmező lehet.
A gázt már kikapcsolták
A munkanélküli házaspár férfi tagja (53 éves) öt éve, felesége (48 éves) négy éve munkanélküli, ők az egyike annak az 1,9 millió spanyol családnak, ahol egyik felnőtt sem dolgozik.
Egy hónapra 426 EUR-t kapnak segélyként (nagyjából 127 ezer forint) és élelmiszersegélyt a Vöröskereszttől. A gázt már kikapcsolták a lakásukban, a vizet is nehezen fizetik ki, mert a bérleti díj mindent elvisz. 26 éves lányuk és barátja szintén velük él, és állástalan.
A külföldieknek sem megy
Egy venezuelai hölgy hat évig élt Spanyolországban 2006-tól, de már ő is visszatért a hazájába. Tanulmányokkal és közben munkával töltötte ezeket az éveket, mert a bürokrácia ott is nagy úr, és másként nem tudott legálisan Spanyolországban maradni annak ellenére, hogy véleménye szerint megfelelt a feltételeknek.
Egy kolumbiai nő és családja 12 éve él Spanyolországban, két éve várnak spanyol útlevelükre, de nem csak ők, hanem körülbelül még félmillióan vannak hozzájuk hasonló helyzetben.
A nő és a férje, mindketten pszichológusok, tavaly decemberben vesztették el a munkájukat. Hogy meg tudjanak élni persze végeznek egyéni terápiát, de mint írja, ő már szívesen visszamenne Kolumbiába, a férje valahová máshová menne, de Spanyolországban felnőtt gyerekei sem tudják ott elképzelni az életüket.