A Sports Illustrated egyik leginkább várt kiadványa az évi rendszerességgel megjelenő fürdőruha összeállítása, melyen gyönyörű modellek mutatják be a legújabb divatot. Idén azonban a legendás magazin sokak szerint elvetette a sulykot.
A Sports Illustrated Swimsuit Issue kiadványának szerkesztői idén úgy döntöttek, hogy a modelleket a hét kontinens különböző – általuk tipikusnak tartott – élethelyzeteiben fotózzák le.
Ma már nem biztos, hogy jó ötletnek tartják, hiszen a fotósorozat (illetve annak egyes példányai) komoly felzúdulást keltettek, előítéletességgel vádolva a magazint. A gond nem is a helyszínekkel adódott, hanem a lefotózott helyiekkel.
A klasszikus egzotikus hátterek (azaz mondjuk a homokos tengerpart) helyett ugyanis a szerkesztők idén az általuk tipikusnak tartott helyi élethelyzetek mellett döntöttek.
Az egyik problémás kép (ezzel indít posztunk is) az, melyen a szőke fehér bőrű modell egy idősebb, hiányos fogazatú, láthatóan szegény kínai férfi társaságában látható egy folyón. A kritikusok szerint a kép a kolonializmus és a sztereotípia klasszikus példája, hiszen Kínát a szegénységgel azonosítja, miközben az ország a világ második legnagyobb gazdasága és az emberek többsége már városokban él.
A másik kritizált fotón a modell Emily DiDonato egy lándzsás afrikai bennszülött mellett látható. A kritika ebben az esetben is azért harsant fel, mert a magazin ezzel a fotóval illusztrált egy egész kontinenst.
„Ezek a képek egzotikus háttérnek használják a helyi embereket (...), akiket szolgaként, lojális segítőként állítanak be, akiknek az a feladata, hogy a nyugati fehér ember szórakozását és kényelmét szolgálják" – próbálta értelmezni a képeket a Washingtoni Állami Egyetem professzor-helyettese docense, David Leonard.
A kérdés alighanem adja magát: vajon igazuk van-e a kritikát megfogalmazóknak?