Az amerikai nagyvárost alaposan megviselte a Sandy nevű hurrikán (helyszíni beszámolónkat itt olvashatjátok el és nézhetitek meg), ám kutatók már 2009-ben arra figyelmeztettek, hogy az ilyen és ehhez hasonló természeti csapások egyre gyakoribbak lehetnek.
A 2009-ben, a városvezetés támogatásával született tanulmány nyomán hét pontban lehet összefoglalni, milyen jövőt jósolnak a kutatók New York Citynek.
1. A klímaváltozást taglaló, klimatológusok és földrajztudósok által összeállított jelentés szerint a tenger szintje 2050-re akár több mint egy méterrel is megemelkedhet, 2080-ra pedig a növekedés elérheti a 120 centimétert is. Ez nyilvánvalóan a part menti kerületekre a legveszélyesebb. A borúlátó kutatók igyekeznek hangsúlyozni, hogy ez a tanulmány még nem vette számításba a jégsapkák olvadásának ütemét, ami akár tovább is ronthatja a helyzetet.
2. A jelentés tartalmaz egy táblázatot is, mely az áradásokat gyakoriságuk alapján rendszerezi. Egy két és fél méteresnél is nagyobb áradás (mint amilyet a Sandy is magával hozott) százévente egyszer következhet be, 2080-ra azonban ez az arány felborulhat. Hacsak nem következik be valamilyen változás, akár 15-35 évente is eláraszthatják a város egyes részeit. Kisebb áradások, amelyek most tízévente következnek be, akár évenként megtörténhetnek.
3. A tanulmány kidolgozásában résztvevő William Solecki geográfus professzor szerint a tengerszint emelkedése átlagos napokon nem okoz majd problémát. Egy pusztító vihar idején azonban azt eredményezheti, hogy a plusz vízmennyiség miatt a szárazföld nagyobb része kerülhet majd víz alá.
4. A klímaváltozás persze nem csak a viharokról szól, a hőmérséklet is emelkedhet. New Yorkban évente két jelentősebb hőhullámot észlelnek, ilyenkor a hőmérséklet néhány napra 32 fok fölé emelkedik. Ez 2020-ra évi négyre emelkedhet, 2080-ra pedig akár évi nyolcra is, ami azt jelenti, hogy egy évben 64 napon lehet ott 32 foknál melegebb.
5. A jelentés szerint mind az esőzések, mind az aszályos időszakok egyre gyakoribbak lesznek a században. A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy most csak a part menti települések készülnek fel árvízvédelemre, de a heves esőzések bárhol a szárazföldön teremthetnek hasonló helyzetet.
6. Mivel a széljárást több más tényező is befolyásolhatja, a kutatók ezt nem merik annyira biztosan kijelenteni, de valószínűsítik, hogy a nagy erejű széllökések is sokkal gyakoribbak lesznek.
7. A Sandy okozta áramkimaradás csak a kezdet volt. Ha több ilyen esemény következik be, kiönthetnek a csatornák, beszennyezve az ivóvizet, sós víz ömölhet az édesvizű folyókba és az energiaellátásban is fennakadások lehetnek, sokáig áram nélkül hagyva a háztartásokat.