Hihetetlen ötletekkel nap mint nap találkozunk, közben pedig ritkán jut eszünkbe, hogy az elsőre őrültségnek tűnő elképzelés előremozdítaná-e a világot. Pedig bizonyos, ma már természetesnek vett ideák a maguk idejében épp olyan képtelenségnek hatottak, mint ma az, hogy nélkülük éljünk.
Bár ma már magától értetődő, hogy a Föld kerek, a történelem nagy részében az emberek laposnak hitték a bolygónkat. Az első gyakorlati bizonyítékot ennek ellentettjére Magellán és Juan Sebastian Elcano útjai szolgáltatták.
A négy elem
Szókratész előtt a filozófusok úgy gondolták, hogy a világ négy őselemből áll: vízből, tűzből, földből és levegőből. Ez volt az első alkalom, hogy az emberiség nem mitológiai alapon próbált magyarázatot találni a világ keletkezésére, mely feltételezés egyben a modern tudományok elindítója is volt.
Baktériumok
Korábban az emberek úgy gondolták, hogy a betegségek maguktól alakulnak ki, míg mások rossz szellemeket vagy egyéb természetfeletti jelenségeket okoltak. A felismerést, hogy a betegségeket olyan parányi lények okozzák, amiket nem látunk, Antonie van Leeuwenhoek felfedezése indította el, mellyel egyben megalapozta a modern gyógyászatot is.
Számítógépek
A számítógépek olyannyira a mindennapi élet részévé váltak, hogy nehéz elképzelni az életet nélkülük. A lakosság körében azonban csak a kilencvenes években terjedtek el igazán. Azelőtt a számítógépek csak a kormányépületekben és egyetemeken léteztek és egész emeleteket töltöttek meg. Ezen monstrumok teljesítményének ma már a többszázszorosát hordjuk a zsebünkben.
Nulla
A nulla ötlete egészen a babilóniaiakig nyúlik vissza, de először Leonardo Fibonacci írt róla a könyvében a 12. században. Önmagában nem tűnik jelentősnek a „semmit" jelölni, de a kvantumfizikától a számítógépekig minden ezen alapszik.
Mezőgazdaság
Mezőgazdaság nélkül semmilyen nagy előrelépés nem lett volna elképzelhető. Az állattartás és a növénytermesztés tette lehetővé, hogy az ember több ételt állítson elő, mint amennyit megevett. Így nem kellett folyamatosan élelmet keresnie, kialakult a fölösleg, a kereskedelem és... a szabadidő.
Nők jogai
Az, hogy a nők ugyanolyan jogokat érdemelnek, mint a férfiak, ma magától értetődő (legalábbis elméletben, persze ha megnézzük az ugyanazon munkáért kifizetett béreket, akár mást is gondolhatunk). A törvény előtti egyenlőséget viszont csak az elmúlt száz év feminista mozgalmai tudták kiharcolni. A felsőoktatásban való részvétel vagy éppen a nők szavazati joga mind kitartó munka és küzdelem eredménye.
Gyorsételek
A gyorséttermek megjelenése előtt a családok együtt ettek, otthon készített ételeket. Az ebből eredő lassabb életvitelt forgatta fel a gyorséttermek megjelenése: még több szabadidő alakult ki, amit aztán munkával, vagy éppen kikapcsolódással tölthettek az emberek. (Hogy a gyorséttermekben kapható ételek nagy része mennyire egészséges, megint más kérdés.)
Védőoltás
A védőoltások kifejlesztése gyakorlatilag megszüntette a legveszélyesebb betegségeket. A tény, hogy egyetlen oltás megvédhet betegségektől (például a rettegett himlőtől), képtelenségnek hatott, és sokan gúnyolták is érte Edward Jennert. Egészen addig, amíg konkrét bizonyítékot nem tudott felmutatni.
Internet
Ami egykoron katonai kommunikációs projekt volt, most dollár milliárdokat termelő hirdetési felület, kapcsolattartó csatorna és információs hálózat. Megjelentek az örökkévalónak hitt papírújságok és könyvek riválisai, a zene-, és filmipart pedig fenekestül felforgatta az illegális letöltések diadalútja.