Az autóipar válsága, bűnözés, drogok – mindez együttesen és egymásból következve vezetett oda, hogy az egykor virágzó amerikai nagyváros, Detroit mára a káosz szélére került. Egy amerikai fotós elhatározta, megörökíti a (szó szerint) széthulló otthonokat.
A második világháborút követő években Detroit egyike volt az Egyesült Államok leggyorsabban fejlődő és legfontosabb nagyvárosainak. Igazi ipari, majd később sport- és kulturális központ volt, neve eggyé vált az amerikai autóiparral, és a soulzenével. Nem véletlenül kötődik hozzá a Motor City és a Motown név is. (No és itt születtek az elmúlt évtized/ek olyan sztárjai is, mint például Madonna és Eminem.)
Detroit igazán sötét korszaka is a XX. század vége felé köszöntött be, elsősorban az amerikai autóipar válságának köszönhetően. Az elszegényedő lakosság körében drámai módon megnőtt a bűnözés, a kábítószer-fogyasztás, és minden, ami e kettővel jár.
Így aztán nem véletlen, hogy a korábban kétmilliós nagyvárosból menekülni kezdtek az emberek (és nem csak a középosztály, de a szegényebb rétegek is), így aztán a nem is olyan rég még az Egyesült Államok 10. legnagyobb városának számító Detroit ma már csak a 18. a listán és semmi jel nem utal arra, hogy a folyamatot sikerülne megfordítani.
Kevin Bauman fotós még a 90-es évek közepén határozta el, hogy dokumentálja a város hanyatlását, megörökítve minél több elhagyott, omladozó otthont.
„Mindig is elképesztőnek, nyomasztónak és zavarba ejtőnek találtam, hogy egy hajdan hatalmas város ilyen nyomorúságos helyzetbe kerülhet, a körülötte megtalálható jómód ellenére" - indokolta „100 elhagyott otthon" nevű kezdeményezését a művész.
Kiterjedését tekintve Detroit nagyobb, mint San Francisco, Boston és Manhattan együtt, ám a népessége az ezredforduló óta drámaian lecsökkent: az egykor kétmillió nagyvárosnak ma már kevesebb, mint 800 ezer lakosa van a fent már említett okoknak köszönhetően.
Az első fényképek Detroit Brush Park nevű negyedében készültek, mely egy kőhajításnyira található csak a város egykoron oly híres szórakoztató negyedétől. „Hogyan fordulhat elő, hogy egy egykoron oly gazdag városrész az amerikai nagyvárosok bukásának jelképe lesz?" - tette fel a kérdést Kevin Bauman.
A kérdés másokban is felmerült, és némi tőkeinjekcióval megpróbálták megmenteni az enyészettől. Téma azonban maradt bőven, hiszen a város tele van elhagyatott, az összeomlás határán álló (vagy már azon túl is lévő) épületekkel, melyek közül nem egy a hajdanvolt nagyságot hirdeti.
Miként a saját oldalán is írja, először nem tűnt egyszerűnek a kitűzött cél, a 100 üresen álló otthon lefotózása, de gyorsan rájött, hogy Detroit hanyatlása még az általa gondoltnál is nagyobb. A városban ma több mint 12 ezer (!!) elhagyott ház található és gyakorlatilag semmi sem utal arra, hogy a folyamat belátható időn belül visszafordítható lenne.