Történelmi fordulat következik az amerikai munkaerőpiacon, állítja egy új könyv, mely szerint a következő generációban gyakorlatilag a nyugati kultúra történetében először, a nők többet keresnek majd, mint a férfiak.
Tulajdonképpen a változás már most is jól látszik, elsősorban az amerikai nagyvárosokban, ahol a húszas éveikben járó szingli nők már most többet keresnek, mint a hasonló korú férfiak – olvasható Liza Mundy a The Richer Sex (A gazdagabb nem) című könyvében.
„A dolgozó feleségek közel 40 százaléka többet keres a férjénél – és az arány csak emelkedik” - írja a szerző, aki szerint a következő évtizedekben például a jogi, orvosi és állatorvosi pályákat már a nők irányítják majd.
Több diploma, rosszabb helyzet
A tanulmány már csak azért is érdekes, mert egy tavalyi kormányzati felmérés szerint bár a nők helyzete sokat javult az elmúlt 50 évben, még mindig kevesebbet keresnek, mint a férfiak. A dokumentum megjegyzi, hogy bár a nők arányosan több egyetemi végzettséggel rendelkeznek, mint a férfiak, mégis jobban fenyegeti őket az elszegényedés veszélye.
A több diploma egyik következménye az lett, hogy a nők később mennek férjhez: míg a diploma nélküliek átlagosan 26 évesen, addig a diplomások 30 éves koruk körül.
Nemrégiben írtunk egyébként arról, hogy a nemek közti egyenlőség ide vagy oda, egy felmérés szerint még mindig a nők végzik a házimunka nagy részét. Legalábbis ötből négy feleség többet dolgozik odahaza, mint a férje.
A brit Institute for Public Policy Research (IPPR) felmérésében részt vevő, 1958-ban született asszonyok 80 százaléka azt vallotta, hogy többet mos és vasal, mint a partnere, ez az arány az 1970-ben születetteknél 70 százalék, azaz nincs érdemi eltérés.
Vissza a házasságba?
Visszatérve az Egyesült Államokba, a változások másik látható jele, hogy jelentősen, 72-ről 62 százalékra csökkent a férjezett nők aránya 1970 és 2009 között az Egyesült Államokban. Liza Mundy ugyanakkor úgy találta, hogy a diplomás nők körében ismét egyre több a házasságban élő.