Drasztikusan növeli az átlagosnál korábbi halálozás veszélyét a munkanélküliség. Leginkább az 50 év fölötti munka nélkül maradó férfiak a veszélyeztetettek. Vigyázni kell a később nehezen levetkőzhető rossz szokások elkerülésére is. Figyelemfelhívás és jó tanácsok!
Az átlagosnál nagyobb veszélynek vannak kitéve a munkanélküliek, különösen a férfiak, állapítja meg egy kanadai tanulmány, amely arra is felhívja a figyelmet, hogy ennek egyik legfontosabb oka a munka nélkül töltött időszakban felvett rossz szokásokban keresendő.
„A kutatás nagy újdonsága, hogy a munkanélküliség 63 százalékkal növeli az átlagosnál korábbi halandóságot” – nyilatkozta a kutatást végző McGill Egyetem szociológia professzora.
Eran Shor hangsúlyozta: a korábbi kutatások egyik gyenge pontja az volt, hogy nehezen lehetett eldönteni, vajon nem a már meglévő egészségügyi, életmódbeli problémák (mint a cukor- vagy szívbetegség), esetleg a szenvedélybetegségek (dohányzás, alkoholizmus) vezettek-e a munkanélküliséghez, így nehezen lehetett szétválasztani az ok-okozati összefüggést. A mostani kutatás ezeket a tényezőket is megpróbálta figyelembe venni.
Veszélyeztetett férfiak
Az eddig is köztudott volt, hogy a munkahely elvesztése mentális gondot (elsősorban stresszt) okozhat. Az új kutatás szerint ráadásul a férfiak korai halálozását mintegy 40 százalékkal növeli a nőkéhez képest. Leginkább az 50 év fölötti munka nélkül maradó férfiak a veszélyeztetettek.
A szociológus szerint ennek elsődleges oka az, hogy a férfiak hagyományosan meg akarnak felelni a családfenntartó szerepének: „Társadalmunkban a férfiak felé inkább elvárás az, hogy legyen munkájuk és tartsák el a családjukat. Rendkívül stresszes helyzet, amikor ennek nem tudnak megfelelni”.
Ne hagyjuk el magunkat!
„Amikor munkanélküli lesz valaki, akkor hajlamos kevésbé törődni az egészségével, és kevésbé egészségesen étkezni” – tette hozzá Eran Shor, akinek szavaival egyetért Kenneth Manges pszichológus is.
„Tudatosan figyelniük kell arra, hogy egészséges életmódot folytassanak” – figyelmeztetett a szakember, aki elsősorban a testedzés hiányát, a túl sok étkezést, a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást tartja veszélynek.
„Előfordulhat, hogy ezeket a feszültség oldására használják fel, holott ezek a tevékenységek inkább növelik a stresszt” – mondta Kenneth Manges.