Miközben az elmúlt egy-két hónapban rengeteget lehetett hallani kitisztuló vizekről, egészségesebb levegőről, azaz a járvány környezetre gyakorolt pozitív hatásairól, szakemberek szerint nagyon komoly szennyezéssel is számolni kell.
A legnagyobb veszélyt a műanyag hulladék elburjánzása jelenti, mégpedig a járvány kezelésében kifejezetten fontos szerepet betöltő termékek egyre terjedő felhasználása miatt.
A CNN összeállítása szerint ide tartoznak a műtéti maszkok, a kesztyűk, a védekezéshez használt felszerelések és még több minden más. Ezek természetesen szükségesek, ugyanakkor a használt darabok tárolása és feldolgozása nem megoldott, rengeteg végzi eldobálva.
„A műanyagszennyezés globális probléma, már a járvány előtt is létezett. Ugyanakkor azt is látjuk, miként fordulnak visszájukra az előző években megtett nagyon fontos intézkedések. Nagyon oda kell figyelnünk a járványt követő időszakban” – hívta fel a figyelmet az amerikai Ocean Conservancy, az óceánok megvédéséért küzdő civil szervezet szakembere, Nick Mallos.
Kína különösen sok maszkot és egyszer használatos kendőt süllyeszt el az óceánban. A személyes védekezésre használt eszközök különösen nagy fenyegetést jelentenek a világ óceánjaira.
„Ezeknek a felépítése különösen veszélyezteti a vizek élővilágát. A kesztyűk, a műanyag zsákok például a teknősök számára medúzának és így tápláléknak tűnhet, míg a maszkok esetében a gumi lehet különösen veszélyes” – hangsúlyozta John Hocevar.
„Kiábrándító, hogy a lobbicsoportok kihasználják a félelem és bizonytalanság légkörét” – tette hozzá a Greenpeace USA óceánokért felelős igazgatója.
Szintén problémát jelent, hogy a nagy kávézóláncok a vírus terjedésének megállítása érdekében úgy döntöttek, egyelőre nem veszik vissza az újrahasznosítható poharakat a fogyasztóktól, ehelyett csak újra nem hasznosítható, eldobható poharakat kínálnak.
A helyzetet súlyosbítja, hogy mivel a legtöbb országban egyelőre csak elvitelre vannak nyitva az éttermek és kávézók, az emberek minden korábbinál több eldobható műanyagot használnak.
(Fotó: flickr.com)
A posztot a blog Facebook-oldalán kommentelhetitek.