Vigyünk magunkkal ételhordót, ha az ebédet elvitelre kérjük – javasolja egy brit szervezet, bár a nagy láncok nem igazán támogatják az elképzelést. A műanyag- és papírhulladék termelésének visszaszorítása kulcsfontosságú. Az ötletek? Ételhordó, elmosható tányér…
Az elvitelre kért ebéddel, vagy legyen szó csak egy becsomagolt szendvicsről, süteményről, kávéról legalább négy eldobandó eszközt állítunk elő. Nagy-Britanniában különösen elterjedt, hogy így ebédelnek, ám ez évente közel 11 milliárd darab csomagolóanyaggal is jár.
Mi a megoldás?
Ne mondjunk le a csomagolt ebédről, csak vigyük el az üzletbe a saját dobozunkat, hogy abba pakoljanak. Egy környezetvédelmi szervezet most ezért indított kampányt, felhívva az emberek figyelmét arra, hogy kérjék meg az eladót, ne termeljen több szemetet.
A Hubbub 1200 irodai dolgozót kérdezett meg, és kiderült, hogy több mint felük jóval több elviteles ebédet fogyaszt most, mint öt éve. Ezzel évente fejenként átlagosan 276 darab hulladék keletkezik, ami jelentősen terheli a környezetet.
„Az emberek azt mondják, azért viszik el az ételeket, mert elfoglaltak, és nincs elég idejük enni. Néha azonban jobb lenne leülni szépen, és nem dobozból, hanem tányérból étkezni” – mondta a BBC-nek a szervezet munkatársa, Tessa Tricks. Ez olcsóbb és egészségesebb megoldás is lenne.
Ha valaki viszont tényleg nem tud elszakadni a munkahelyéről ebédelni, akkor vigyen magával saját dobozt.
Biztonsági kockázat?
Egy norwich-i kávézóban 10 százalékos kedvezményt adtak annak, aki külön ételhordóval készült, és ez bevált, az emberek könnyen megszokták. A kísérleti időszak lejárt, de a kedvezmény továbbra is él.
A nagyobb láncok azonban arra hivatkoznak, hogy egészségi és biztonsági kockázata van, ha a vásárlók a saját dobozukba kérik az ételt. Jelezték ugyanakkor, hogy más módokon tesznek a hulladék csökkentése érdekében.
A Pret a Manger például vizet is biztosít a vásárlóknak, így azt nem kell külön flakonban megvásárolni. A műanyag evőeszközök használata is csökkent 30 százalékkal azáltal, hogy a pult mögé helyezték át őket – mivel nincsenek szem előtt, a vásárlók nem vesznek el több felesleges darabot, csak annyit kérnek, amennyi tényleg szükséges.
Az Itsu szelektív hulladékgyűjtőket helyezett ki üzletei elé, de elismerték, hogy ha csak egy kis ételmaradék van a dobozban, akkor az nem lesz újrahasznosítható. Ezért a helyben fogyasztó vendégek tányérban kapják az ételt, amit el lehet mosni.
(Fotó: Hubbub)