Aki valaha is látta a Walking Dead tetszőleges epizódját (vagy bármelyik hasonló film vagy sorozat részét), annak van némi elképzelése arról, hogy nem olyan könnyű elmenekülni egy zombihorda elől. Most a tudomány is eljátszott a gondolattal, lássuk, mire jutottak.
A Cornell Egyetem tudósai ugyanis nekiálltak lemodellezni, mi történne egy ilyen esetben. A kutatók modellezték azt is, milyen módokon ölhetnek meg valakit a zombik, vagy milyen halálesetek valószínűek még ilyen helyzetekben.
A kitörés helye, a zombik mobilitása és agresszivitásának foka, illetve a járvány terjedésének üteme nehezen határozható meg. Ezért különböző szimulációkat építettek a modern epidemológiai modellek alapján és különböző módszereket alkalmaztak a helyzetekre. Az Egyesült Államok teljes területére végezték el a modellezést.
„Lényegüket tekintve a szimulációk a különböző vegyületek közötti kémiai reakciók modellezéséhez hasonlítanak. Ebben az esetben 4 különböző elemmel. Négy állapotunk van, a személy lehet meg nem fertőzött ember, fertőzött ember, zombi és halott zombi és körülbelül 300 millió személlyel számoltunk” – mondta Alexander Alemi vezető kutató.
Az ugye alap, hogy az ember felfegyverkezik és megpróbál olyan épületet elfoglalni, amibe a zombik nem tudnak betörni. Ez már önmagában sem kis kihívás, még ha olyan szerencsések is vagyunk, hogy túléltük a járvány kitörését, elegendő fegyvert és megfelelő erődöt találni nem egyszerű.
Ahogy a járványok esetében, egy zombi apokalipszis kitörésekor is a nagyvárosban maradással azt kockáztatjuk, hogy igen hamar megesznek az élőholtak.
El kell tehát hagyni a városokat és a hegyekbe kell menekülni, oda, ahol nincs túl sok lakóház és viszonylag nehéz a helyet megközelíteni. Bár a városok elhagyása csak 28 nap haladékot jelent, mert annyi idő alatt esznek meg mindenkit helyben a zombik és indulnak tovább, prédára vadászva.
Tehát mondjuk New York City egy nap alatt elesik, a kisebb, de még mindig nagyvárosok kicsit lassabban, míg a ritkábban lakott részeken élő embereknek úgy egy hónapjuk lenne felkészülni az invázióra.
A betegségek dinamikáját figyelembe véve, miután a ritkábban lakott területekre ér a fertőzés, az le is lassul, mert kevesebb embert tudnak elérni az élőhalottak.