A kérdésre nyilván mindenkinek megvan a maga válasza, mások mellett a kórházban dolgozóknak is, akik szerint a terápiás állatokat nem csak hogy be kellene engedni az intézményekbe, de kifejezetten támogatnák, mert jót tenne a betegeknek.
A brit nővérek és ápolók szervezete, a Royal College of Nursing (RCN) például már ott tart, hogy megkezdte az egészségügyi intézményeknek szánt irányelvek kidolgozását arról, miként lehet a terápiás állatokat, így például a kutyákat biztonságos körülmények között hatékonyan felhasználni a gyógyításban.
A kezdeményezés vezetője, Amanda Cheesley szerint az új protokoll megszabná, hogy milyen képzésben kell részesülniük az állatoknak és tulajdonosaiknak ahhoz, hogy beengedjék őket az intézményekbe.
„Az állatok jelenléte sokkal inkább norma kellene, hogy legyen, mintsem kivétel. Bizonyos esetekben, például a mentális problémákkal küzdő betegeknél, vagy a gyerekeknél, rendkívül hasznosak lehetnének” – nyilatkozta Amanda Cheesley az Independentnek.
Az állatokat egyelőre a legtöbb kórház nem engedi be, elsősorban azért, mert a személyzet „érthető okokból rendkívül veszélykerülő, hiszen védeni akarják a betegeket és mindenki mást is” – tette hozzá a program vezetője.
Egy nemrég elvégzett, 750 ápolót megkérdező felmérésben a válaszadók 60 százaléka mondta azt, hogy nem engednek be állatokat a munkahelyére, ugyanakkor tízből kilencen úgy vélték, azok sokat segíthetnének bizonyos mentális betegségekben, például depresszióban szenvedőkön, míg tízből hatan mondták azt, hogy szerintük a fizikai gyógyulást is felgyorsíthatná az állatok jelenléte.
Az Egyesült Államokban és Ausztráliában egyre népszerűbbek az állatterápiás megoldások, és az Egyesült Királyságban is alkalmazzák már egy-egy helyen, például southamptoni kórházakban.
Utóbbi brit városban Lyndsey Uglow és kutyája, Leo járja (természetesen megfelelő képzést követően) az egészségügyi intézményeket heti három alkalommal.
A hölgy és golden retrievere leggyakrabban gyerekekkel dolgozik, akár az intenzív osztályra, sőt, a műtét előkészítőbe is beengedik, természetesen csak az orvosok és a betegek szüleinek engedélyével.
„Leo olyan fiatalokkal dolgozik, akik félnek a tűtől, egészen addig ott van a gyerekkel, amíg a műtétet megelőzően el nem altatják, és ott van akkor is, amikor felébred” – mesélte Amanda Cheesley, hozzátéve, hogy a southamptoni kórházak nagyon szigorú protokollt fektettek le, amit terveik szerint „szégyentelenül lenyúlnak majd”.
Arra azért vigyázni kell, hogy nem minden páciensnek segítenek a kutyák, hiszen akad, aki például nem szereti őket, vagy fél tőlük. Persze nem muszáj kutyákra korlátozni a programot – hangsúlyozta annak vezetője.
Az új irányelveket várhatóan idén ősszel teszik közzé.
(Fotó: University Hospital Southampton)