A Motorola 1984-es féltéglájától a korszakos botrányba fulladt Samsung Galaxy Note 7-ig rengeteg mobil van, ami így vagy úgy korszakos darab volt az elmúlt három évtizedben. Nyilván nem könnyű ezekből egy tízes listát összeállítani, úgyhogy a mai, a brit Guardian alapján készült poszt is inkább vitaindító, mintsem megcáfolhatatlan igazság.
A Nokia 6210, a mobiltelefonok AK-47-ese
1. Motorola DynaTAC, 1984
Ezzel kezdődött minden, hiszen ez volt az első komoly mobiltelefon 1984-ben. Ma már vicces, de 10 órát kellett tölteni, cserébe fél órát lehetett beszélni rajta, az egészen elképesztő 30 telefonszám tárolására volt képes – és mindez „csak” 4000 dollárba (ma ez 9500 dollár – 2 millió 755 ezer forint) került.
2. Motorola StarTAC, 1996
Az első összecsukható mobil, a StarTAC új korszakot nyitott, nem beszélve arról, hogy 1000 dolláros ára is sikerre predesztinálta. Nem csoda, hogy filmekben és tévéműsorokban is évekig rendszeresen szerepelt.
3. Nokia Communicator, 1996
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a Nokia telefonja évekkel megelőzte a korát, hiszen egyike volt az első okostelefonoknak. Más kérdés, hogy 8 MB-nyi adatot tudott tárolni (ebből 4 MB jutott a felhasználónak), de egyebekben nagy menőség volt. Nekünk is volt, kicsit nagy volt, kicsit nehéz (400 gramm), viszont mi szerettük.
4. Nokia 6210, 2000
A Bob Geldof által csak a „mobiltelefonok AK-47-esének” nevezett Nokia 6210-es egyike minden idők legnépszerűbb darabjainak, olyannyira, hogy világszerte még ma is sokan használják.
5. Nokia 3310, 2000
Voltaképpen a 3210-essel kezdődött, de a 3310-es volt az, amelyik igazán elterjesztett két olyan funkciót, amivel megnyerte a felhasználók szívét: az egyik az olcsó, cserélhető hátlap, a másik pedig a halk vibrálás üzemmód. Szintén az egyik első olyan telefon volt, ami három SMS-t egyetlen hosszú üzenetté volt képes összefűzni, és akkor még nem beszéltünk a Snake II-ről és a Space Impactról, amivel mi is sok unalmas órát ütöttünk agyon.
6. Treo 180, 2002
Tulajdonképpen mai szemmel nézve sem néz ki rosszul a Palm Treo, aminek ugyan monokróm képernyője volt, de a maihoz távolról hasonlító appok futottak rajta. Az eredetileg Handspring Treo 180-ként indult telefon gyártóját a Palm vette meg, majd dobott még piacra 2009-ig másfél tucatnyi változatot a mobilból.
7. Motorola Razr, 2004
Az utolsó flip telefonok egyike, ami tulajdonképpen a divatvilág részévé tette a mobilokat. Vékonyabb és menőbb volt, mint szinte bármelyik elődje, fém vázzal és színes képernyővel, nem is beszélve a miniUSB portról.
8. Blackberry Curve, 2007
A 2007-es év vízválasztó volt a mobiltelefonok történetében, és ennek egyik oka az ekkor bemutatott BlackBerry Curve 8300 volt. Teljes billentyűzet, könnyű navigálás, beépített kamera…
9. iPhone, 2007
… és ennek ellenére lesöpörte az év igazi nagy robbanása, az utóbbi 10 év (de talán minden idők) legfontosabb telefonja, az iPhone. Soha nem voltunk a márka rajongói, de elvitathatatlan, hogy Steve Jobsék tíz éve megváltoztattak mindent, amit addig a telefonálásról, kommunikációról gondoltunk, egész iparágakat döntöttek romba és emeltek fel.
10. Samsung Galaxy Note 7, 2016
Persze nem csak sikersztorik vannak, kevés olyan hírhedt telefon volt a mobilozás történetében, mint a Samsung Galaxy Note 7. Elvileg minden szuper lett volna vele, íriszszkenner, vízállóság, szuper kijelző – csak hát az akkumulátor, ugye. Azért került mégis fel a listára, mert a világot megrázó botránysorozat talán a korábbinál is jobban felhívta a figyelmet a biztonság és az aksik fontosságára, amiből középtávon is sokat profitálhatunk.