Iránról talán az átlagosnál is több tévképzet él a nyugati lakosságban, ami nem utolsósorban annak köszönhető, hogy nagyon kevéssé látunk be a perzsa ország hétköznapjaiba. Ezen próbál most meg egy helyi civil kezdeményezés segíteni.
A közel-keleti térség második legnagyobb területű országáról beszélünk, hiszen a 83 milliós Irán területe 1 millió 648 ezer négyzetkilométer. A politikába most ne menjünk bele, ennek a posztnak nem ez a célja, úgyhogy csak annyit, hogy 1979 óta úgynevezett elnöki teokratikus köztársaságnak nevezhetjük.
A legmagasabb rangú vallási és politikai személyiség (és ami legalább ennyire fontos: a fegyveres erők főparancsnoka) a Legfőbb Vallási Vezető, ő ellenőriz mindent, a törvényhozó, a végrehajtó, és a bírói hatalmat is.
Hatalmas és fantasztikus történelemmel rendelkező országról van szó, és a lakosság is meglehetősen változatos, ráadásul a nagyvárosi élet ott is erősen különbözik mondjuk a falusitól.
Hosszú évtizedek feszültsége látszott az elmúlt években enyhülni (hogy a következő években mi lesz, azt egyelőre nem nagyon látni), így talán manapság kicsit jobban belelátunk az ország életébe.
Köszönhetően például az olyan projekteknek, mint az Ali Kaveh által 2014-ben társalapított Hétköznapi Irán, melynek célja a közösségi média segítségével megmutatni a mindennapokat.
Mivel az országban hivatalosan a Facebook és a Twitter is be van tiltva, elsősorban az Instagramot használták fel arra, hogy autentikus fotókat posztoljanak az országról, és főleg az ott élőkről. (Ennek ellenére jelen vannak mindenféle közösségi oldalon.)
A képek mobiltelefonnal készülnek és a hétköznapokat örökítik meg. „Így szeretnénk harcolni az előítéletek ellen, melyek annyira markánsan jelen vannak a mainstream médiában” – írják saját oldalukon.
„Ezek a képek az életstílusunkat, kultúránkat, a történelmi és vallási helyeinket - összességében az iráni társadalmat mutatják be. Noha egy fiatal kezdeményezésről van szó, ma már több mint 15 ezer fotósunk van 30 tartomány több mint 1000 városából” – olvasható az oldalon.
A látogatók 79 százalék külföldről érkezik – most ezt lehet egy kicsivel feljebb tornászni.
(Fotó: instagram.com/everydayiran)