Noha maga a sport nem új, az utóbbi években az Egyesült Államokban elképesztő népszerűségre tett szert a síroller, ami tulajdonképpen a sífutás nyári változata. Jó lenne, ha Magyarországon is egyre több sírollerezőt lehetne látni, mert nem csak jó móka, de komoly testedzés is.
Rengetegen hódolnak a hómentes hónapokban a sírollernek Amerikában, különösen igaz ez azokra a területekre, ahol maga az alapsportág, a sífutás is népszerű. Nem véletlen, hiszen a síroller tulajdonképpen ebből fejlődött ki és tett szert hatalmas népszerűségre.
A síroller ugyanis eredetileg a nyári felkészülés és edzés része volt, ebből lett saját jogon is népszerű versenysport, olyannyira, hogy például Norvégiában külön pályákat is építettek ki, hogy ne az utakon kelljen a síroller szerelmeseinek gyakorolniuk.
Ki gondolta volna, hogy az első sírollereket már az 1930-as évek közepén megalkották, méghozzá Észak-Európában és Olaszországban. A sportág igazi fejlődése az 1950-es években indult be, egy-egy versenyt már ekkor is rendeztek.
A következő évtizedek azért még főleg a kísérletezés jegyében teltek világszerte, a végleges standardok csak az 1970-es évekre alakultak ki, és ekkor indultak a versenysorozatok is. Ekkor még elöl egy, hátul pedig két kereke volt a sírollernek.
Ennek a váltásnak érdekes története van: azért alakult így, mert a sífutásban elterjedt a korcsolyázó technika, és mivel a sírollert jellemzően a sífutók használták edzéshez, alkalmazkodni kellett az igényekhez. A ma is ismert síroller egyik atyjaként Paolo Miorint tisztelik.
Az első húzósabb rekordokat is ekkor állították fel. 1976-ban például egy pilóta, Giustino Del Vecchio Monzában 24 óra alatt 240,5 kilométert száguldott végig maga tervezte sírollerével, amihez az alapanyagot és a gyártási technológiát a repülőgépiparból vette.
Aztán 1987-ben Mark Richardson a franciaországi Chamonix-ból külső segítsége igénybevétele nélkül elsírollerezett az angliai Canterbury-ig, ami 1000 kilométeres távolság, ezzel bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe.
Ez minket aligha fenyeget, viszont a síroller nagyon jó móka és legalább annyira jó és hatékony testedzés, érdemes kipróbálni!
(Fotó: erikwickstrom.se)