Világszerte 2,4 milliárd ember szenved a megfelelő higiéniás körülmények hiányától, és egymilliárdan vannak azok, akik még mindig a szabadban kénytelenek elvégezni kisebb és nagyobb dolgukat. Ma van az ENSZ által szervezett Vécé Világnap.
(fotó: Exclusivepix Media)
A helyzet messze nem annyira vicces, mint amennyire elsőnek látszik, hiszen a fent említett, elképesztő mennyiségű ember nem csak hogy nem jut megfelelő lehetőségekhez, de a megfelelő higiénia hiány járványokhoz vezet, ráadásul a lányok és a nők az erőszaknak is ki vannak téve dolguk nyilvános elvégzése közben.
„Biztonságos vécék nélkül a nőkre és a lányokra az erőszak veszélye leselkedik, amikor kimennek otthonukból, hogy könnyítsenek magukon. A lányok vonakodnak iskolába járni, ha nincs normális vécé” – mondta a két évvel ezelőtti ENSZ-közgyűlésen a szingapúri delegációt vezető Mark Neo.
(fotó: flickr.com / Kuyata)
Ami a betegségeket illeti: évente 600 ezer (!) ötévesnél kisebb gyerek hal meg hasmenés következtében, és legalább ennyire sokkoló adat, hogy a fejlődő országokban az 5-9 éves gyerekek közel fele (47 százaléka) szenved férges megbetegedésben, ami szintén a nem megfelelő higiénés viszonyok miatt alakul ki.
Idén a nemzetközi nap a higiénia és a táplálkozás közti összefüggésekkel foglalkozik, arra hívva fel a figyelmet, milyen kapcsolat van a megfelelő vécék és az egészség között.
(fotó: Exclusivepix Media)
A nap célja felhívni a figyelmet azokra, akik nem olyan szerencsések, mint mi itt, a nyugati féltekén, ahol a vécé olyan alapdolog, ami nélkül el sem tudjuk képzelni az életünket. A világ más részein azonban ez egyáltalán nem egyértelmű, holott a tiszta víz és a megfelelő higiénikus viszonyok alapvető emberi jognak számítanak.
A legrosszabb a helyzet Afrika szubszaharai részében, ahol csak minden harmadik ember jut megfelelő minőségű vécéhez.
Az ENSZ 2013-ban jelölte ki november 19-ét Vécé Világnapnak. A nem megfelelő higiénés körülmények között dolgukat végzők 80 százaléka 22 országban (például Brazíliában, Kínában, Indiában, Indonéziában, Kambodzsában, Etiópiában, Kenyában) él az ENSZ adatai szerint.
(fotó: urinal.net)
Elgondolkodtató az is, hogy minden egyes, a higiéniára elköltött dollár öt és félszeresét hozza vissza azzal, hogy az emberek egészségesek maradnak. A rossz higiénia viszont a bruttó nemzeti össztermék 0,5-7 százalékát viszi el.
Hogy azért némi lazaságot is csempésszünk a posztba, a képeken láthattok pár egészen sajátos WC-t a nagyvilágból (sok közülük Kínában található, ahol a jelek szerint valamiért rá vannak kattanva a különleges vécékre).
(fotó: Exclusivepix Media)