Elég kevés olyan felnőtt élhet ma Magyarországon, akinek ne mondana semmit a Pasziánsz vagy az Aknakereső, hiszen két olyan legendás játékról beszélünk, melyek meghatározták a számítógépes kultúra első évtizedeit. És egyáltalán nem véletlenül.
(fotó: flickr.com / Jonathan Lin)
Ha valaki megkérdezett volna minket, miért éppen a Pasziánsz (majd pár évvel később az Aknakereső) volt az a játék, amely ingyenes bekerült minden Microsoftos gépre, akkor alighanem azt válaszoltuk volna, hogy azért, mert egyszerű volt leprogramozni.
Nos, a Mental Floss nevű oldal szerint messze nem (vagy nem csak) erről volt szó. A két játék ugyanis kifejezetten azzal a céllal került be a menübe, hogy bizonyos mozdulatokat alapkészségekké fejlesszen a felhasználóknál.
A Pasziánsz volt az első, 1990-ben tette közzé a Microsoft, és amellett, hogy egyetlen ember is játszhatta, gyors volt és egyszerű, az igazi célja nem a szórakoztatás volt.
Hanem hogy rászoktassa a felhasználókat az egér használatára.
Korábban ugyanis elsősorban programparancsokat kellett begépelni (aki a nyolcvanas években volt gyerek, alighanem emlékszik még rá), a kilencvenes évek elején kezdett áttörni az egér és a „drag and drop” funkció. Amit viszont meg kellett tanítani, és mi más lenne erre alkalmasabb, mint egy kártyajáték, amivel órákig el lehet szórakozni?
A koncepció túlzás nélkül zseniálisan bejött és működött is, olyannyira, hogy két évvel később, 1992-ben megjelent az Aknakereső, ami viszont a jobb klikk – bal klikk rendszert volt hivatva bevezetni és megszoktatni.
A Microsoft számára nagyon fontos volt, hogy ezek a (mai napig használt) mozdulatok alapkészségként rögzüljenek és rögzültek is, köszönhetően ennek a két játéknak (és persze az utánuk érkező Heartsnak és FreeCellnek).
A sikert az is jól jelzi, hogy a játékok hosszú-hosszú évekig a rendszer ingyenes részei maradtak, jóval azt követően, hogy az egérhasználat már senki számára nem volt újdonság, azaz betöltötték küldetésüket. Hogy miért? Egyszerűen azért, mert az emberek imádták.
Pedig a Microsoft többször is megpróbálta kivenni a Windowsból, de a kezdeményezést minden esetben olyan tiltakozás fogadta, hogy kihátráltak. Egészen 2012-ig, amikor a Windows 8-ban már nem voltak ott, ellenben le lehetett tölteni őket – igaz, az ingyenes verziót jól megpakolták reklámokkal.