A titokra a válasz a brazil választási rendszerben rejlik, aminek köszönhetően rapperektől komikusokon és sportolókon át valóságshow-résztvevőkig boldog boldogtalan elindul. Mások mellett a világbajnok futballista Romario és Barack Obama is.
Brazíliában nyitott listás arányos választási rendszer van, aminek lényege (a végletekig leegyszerűsítve), hogy nem a pártvezetők határozzák meg a listákon szereplők sorrendjét, hanem a szavazók által leadott voksok száma. Ez pedig megnyitotta az utat az egészen elképesztő, ám éppen ezért a jövő heti választásokon várhatóan szavazatokat vonzó figurák előtt – közülük mutatunk ma be párat.
A világbajnok futballista Romariót aligha kell túl sok embernek bemutatni (az idei brazíliai vb egyik harcos kritikusa is volt egyben), ő már nem újonc a politikában, hiszen 2010-ben is nyert, és most is elég jó esélyekkel indul.
Ott van aztán a csak Dr. Hollywoodnak becézett plasztikai sebész, Roberto Rey (a következő képen látható), aki São Paulóban a Keresztényszociális Párt színeiben indul, nem is rossz eséllyel, hiszen Brazílián kívül már az amerikai tévében is sztárnak számít. Szintén São Paulóban méreti meg magát az űrhajós Marcos Pontes, aki értelemszerűen a nemzeti büszkeségre apellálva próbál meg nyerni.
Akadnak azonban olyanok is, akik leginkább extrémitásukkal próbálják meg felhívni magukra a figyelmet. Ott van például Toninho do Diabo, vagy Kis Toni, az Ördög, aki cirkuszművészként Sátánnak öltözve kampányol, és azt ígéri, hogy a pokolra küldi a korrupt politikusokat.
Indul a brazíliai választáson Barack Obama is. No, nem mintha az amerikai elnök a Fehér Házat kívánná felcserélni egy képviselői helyért, ezt a Barack Obamát születésekor Claudio Henrique dos Anjos néven anyakönyvezték és egy bírósági ítélettel harcolta ki, hogy Obama lehessen. Kíváncsian várjuk, bejön-e neki. (A legviccesebb, hogy szerintünk hasonlít a focilegenda Ronaldóra, de az ő nevét alighanem kicsit bonyolultabb lett volna felvenni.)
És még mindig nincs vége, mert mit mondjunk akkor a Tiririca művésznevet viselő bohóc-komikusra, akivel kapcsolatban ugyan még az is kétséges, hogy tud-e írni-olvasni (ami az írástudatlansággal inkább kevesebb, mint több sikerrel harcoló Brazíliában nem olyan ritka, mint mondjuk Magyarországon), ennek ellenére 2010-ben nyerni tudott.
Négy éve 1,3 millió (leginkább protest-)szavazatot kapott, és a hírek szerint annak ellenére is jó eséllyel indul, hogy a celebpolitikusok java általában csak egy terminusra jó.
Így aztán ha azt gondoljuk, hogy a magyar politikusok között akad furcsa (ha ez a megfelelő szó…) figura, akkor vigyázó szemünket Brazíliára vessük, mert ott zajlik az igazi buli!
(via)