Ez aztán a kihívás: adott egy brit leszbikus pár, akinek ikrei vannak, az anyák közül egyikük adta a petesejtet a gyermekáldáshoz, viszont a pár másik tagja hordat ki az ikreket. Akkor most kinek is lehet több joga a gyerekekre?
2012-ben, amikor a páros szétment a most ötéves ikrek felügyeleti jogát az a nő kapta, aki megszülte őket. A genetikai anya azonban most megtámadta a döntést. Bár a hatályos megtermékenyítéssel és az embrióval kapcsolatos törvények szerint neki jelenleg nincsenek jogai a gyerekekre vonatkozóan. Ő azonban úgy véli, ugyanolyan jogok illetnék meg, mint a szülőanyát.
A két nő egyébként az 1990-es évektől élt együtt, és a petesejt donáció idején már nem éltek párkapcsolatban, de együtt laktak, akkor adta a petesejteket a genetikai anya volt partnerének, miután az a sajátjaival nem tudott megtermékenyülni. Megszülettek az ikrek, de az anyák már nem jöttek ki jól egymással, így a genetikai anya végül elköltözött. Míg együtt voltak, azonban ő tartotta el a családot, és a gyerekek nevelésében is részt vett.
Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a megtermékenyített petesejtekből aztán ő is szült egy saját gyereket, aki egyébként az ikrek teljes jogú testvére, bár a szülőanya különbözik. A genetikai anya tulajdonképpen megosztott felügyeletet szeretne az ikrek felügyeletében, tehát tulajdonképpen szülői jogokat.
Most a feljebbviteli bíróság visszaküldte az ügyet helyi szintre, mert a bíró szerint nem volt megalapozott csak az egyik anyának ítélni a teljes felügyeletet, ugyanakkor az ügynek egyelőre továbbra sincs vége. A gyerekek nőnek, jogi megoldás biztosan születik, előbb vagy utóbb, kérdés azzal ki, hogyan lesz megelégedve. De bíró legyen a talpán, aki igazságot tesz az ügyben!