A pénztelenség gondolkodás szempontjából is ördögi körbe taszíthatja azt, aki szegény. Ugyanis a Science szaklapban megjelent kutatás szerint, akinek eluralkodik gondolatain a pénz hiánya, az nagyobb eséllyel hoz rossz döntéseket, amik meggátolják, hogy kilábaljon a kilátástalan helyzetből.
Annyi mentális energiát felemészt ez az aggodalom, hogy másra jóval kevesebb kapacitás jut. Kutatások szerint akár 13 pontot is veszíthet az IQ-jából, akit egyfolytában nehéz anyagi helyzete aggaszt. (Ez egyenértékű annyival, mintha egy egész éjszakát nem aludna.)
A kísérletben egy bevásárlóközpontban kérdeztek meg különböző anyagi helyzetű embereket, hogy hogyan érintené őket egy autójavítás. Az egyik kisebb, még menedzselhető összegről szólt, míg egy másik már komoly megterhelést jelent. Közben pedig feladatokat adtak, amelyek megoldása a kevésbé drága javítás gondolata mellett mindenkinek megfelelően ment, míg a nagyobb javítás gondolata a kevésbé tehetősek esetében már negatívan befolyásolta az eredményt.
Régebben a szegénységet gyakran a személyes sikertelenség vagy a körülmények negatív együttállásának számlájára írták. A kutatók most azt mondják, hogy egyszerűen az, hogy nincs pénz, csökkenti az agyi kapacitásokat, így vezethet közvetlenül szegénységhez. Az illető az adott problémára, a csekkek befizetésére, a kiadások közti egyensúlyozásra összpontosít, abban hatékony, de más már nem fér be a gondolatai közé.
Hogy tovább teszteljék az eredményeket, a kutatók elutaztak Indiába, és hasonló gondolkodtató feladatokat adtak a cukornádtermesztő gazdáknak, akik az aratás után relatíve tehetősek, ellenben az év más időszakaiban szegénynek számítanak. Azt találták, hogy a teszteket a különböző időszakokban, az anyagi helyzettel összefüggően, különböző sikerrel oldották meg.
A tudósok úgy vélik, hogy ez az eredmény rámutat arra, hogy miért tud valaki nagyon nehezen kikecmeregni a szegénységből, ha egyszer belekerült. Ugyanis annyira lefoglalják a gondolkodását a pénztelenség közvetlen következményei, hogy arra nem jut energiája, hogy az esetleges kivezető utakat feltérképezze. Így például nem tudja a kapacitásait arra fordítani, hogy képezze magát, vagy megpróbálja menedzselni az idejét.