A gyorsétel hízlal, rákkeltő, növeli az infarktus kockázatát, ráadásul – legalábbis egy friss brit tanulmány szerint – butít is.
Több mint négyezer, három és öt év közötti skót gyereket vizsgáltak meg londoni tudósok, az intelligenciájuk mellett az étkezési szokásaikra fókuszálva. Az adatok kiértékelése után arra jutottak, hogy a társadalmi státusz, a szociális környezet és a vagyoni helyzet mellett a táplálkozás is befolyásolhatja az intelligenciahányadost.
A tanulmány szerint a jobb anyagi helyzetben lévő szülők úgy nyilatkoztak, hogy a gyerekeiknek többször adtak frissen készült ételeket, ez pedig pozitív hatással volt az IQ-jukra, míg az alacsonyabb társadalmi státuszban lévő gyerekek több gyorséttermi ételt fogyasztottak, ami alacsonyabb intelligenciát eredményezett.
Dr. Sophie von Stumm, a kutatás vezetője szerint „magától értetődik, hogy az elfogyasztott étel befolyásolja az agyunk fejlődését, a korábbi tanulmányok viszont csak az egyes táplálékcsoportokra fókuszáltak a konkrét ételek helyett."
A szakember szerint a szerényebb körülmények között élőknek általában nincs idejük arra, hogy friss ételt készítsenek maguknak, kénytelenek tehát a gyorsételek felé fordulni.
„A kevéssé kiváltságos környéken található iskoláknak éppen ezért még nagyobb erőfeszítéseket kellene tenniük, hogy egyensúlyba hozzák a gyerekek étkezését, hogy az órákon kihozhassák magukból a maximumot. A kutatás azt is bebizonyította, hogy az étel minősége többet számít, mint a mennyiség, különösen az egészen kicsi gyerekeknél" – tette hozzá Dr. Sophie von Stumm.
A felmérés szerint a rosszul étkező gyerekek nyolcéves korukra már átlagosan két IQ ponttal vannak hátrányban azok, akik több gyorsételt esznek.
Mielőtt megindulnának a „brit tudósos" kommentek, gyorsan hadd tegyük hozzá, hogy egy augusztusi, hasonló témakörben készült ausztrál tanulmányban azt írták, a sok édességet és cukrozott üdítőt kapó kisgyerekek nagyobb korukban kimutathatóan gyengébben teljesítenek.
Egy 2010-es amerikai tanulmány pedig arról írt, hogy a már 3 éves koruk előtt pizzát, chipset és hasonló ételeket fogyasztó gyerekek IQ-ja kimutathatóan alacsonyabb lesz később szemben azokkal, akiknek otthon főznek, és étkezésük sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz.