Egy felmérés szerint minden negyedik tinédzser és minden ötödik felnőtt már használta az okostelefonját olyan helyen, ahol kifejezetten kérték a készülékek kikapcsolását. A kérdés immár az: miként változnak a társadalmi szabályok és az etikett a modern technológia elterjedésével.
A brit Ofcom által készíttetett felmérés azt próbálta meg kideríteni, miként változtatja meg a mobiltechnológia az emberi viselkedést. Kiderült, hogy az okostelefonnal rendelkező tinik negyede és (ami talán meglepőbb) a felnőttek ötöde a kifejezett kérés ellenére használta már készülékét nyilvános helyeken, előadásokon. (A régebbi típusú mobilt használóknál ez az arány jóval alacsonyabb.)
Az Ofcom kutatási igazgatója, James Thickett úgy véli, a jelenség “felveti a társadalmi etikett és a modern viselkedés problémáját, például azt, hogy a társadalom milyen mértékig fogadja el ezt a viselkedést”’.
Már a felnőttek is...
Érdekes újdonság, hogy immáron messze nem csak a tinédzserekről van szó. “Nem pusztán a tinik és a felnőttek értékeinek különbözőségéről van szó immár, hanem arról, hogy a technológia milyen irányba tereli ezeket az értékeket” – teszi hozzá James Thickett.
Az okostelefon birtoklása megváltoztatja a munka-szabadidő viszonyrendszert is. A megkérdezett okostelefonosok egynegyede például azt mondta, hogy szabadságon is fogadna munkával kapcsolatos hívást, míg ez az arány a “klasszikus” mobilt használók esetében csupán 16 százalék.
A jelentés szerint a megkérdezett tinik kétharmada bevallottan “rendkívül függ” a telefonjától, felük beismerte, hogy még a WC-n is használja okostelefonját. Minden harmadik tini bevallotta, hogy étkezések alatt is használja a készüléket.
Az okostelefonok elterjedése alapvetően változtatja meg a szabadidő eltöltésének módját is. Minden megkérdezett okostelefonos tizenéves azt mondta, mióta megvan a készüléke kevesebb tévét néz, míg 15 százalék beismerte, hogy kevesebbet olvas.
Nektek hogyan változtatta meg az életeteket a mobiltelefon?