Komoly válság alakult ki Japánban, azon egyszerű oknál fogva, hogy a jelek szerint az embereket egész egyszerűen nem érdekli a szex. A jelenségnek már neve is van: sekkusu shinai shokogun, azaz cölibátus szindróma. A probléma súlyosabb, mint elsőre hangzik.
(fotó: pixabay.com / akira535)
Nemrégiben jelent meg a Japán Családtervezési Szövetség elképesztő eredményt hozó kutatása, mely szerint a 16-49 éves válaszadók közel felének (49.3 százalékának) semmilyen szexuális élménye nem volt a felmérést megelőző egy hónapban. A legutóbbi, két évvel ezelőtti felméréshez képest ez 5 százalékpontos emelkedés.
Az okok különbözőek: a házasok közül a férfiak 21,3 és a nők 17,8 százaléka a túl sok munkát jelölte meg okként, de a férjezett nők 23 százaléka simán bevallotta, hogy túl macerásnak tartja a szexuális életet, míg a férfiak 17.9 százaléka azt mondta, őt egyszerűen nem érdekli az egész – írja a Business Insider.
A felmérés adatai még csak nem is nevezhetők szélsőségesnek, voltak már ennél meghökkentőbb eredményt hozó kutatások is (az egyik szerint például a 18-34 éves férfiak 36, és a nők 39 százaléka még nem szexelt). Abban azonban a szakemberek egyetértenek, hogy a japánok elfordulás a szextől a fejlett gazdaságnak és a nemek nagyon rossz arányának eredménye.
Ami az első tényezőt illeti, a várandós, sőt, akár csak férjezett nőktől elvárják, hogy maradjanak otthon, márpedig ezzel értelemszerűen azzal a lendülettel véget vetnek a szakmai karrierjüknek is, ezt pedig egyre kevesebben vállalják. A most a húszas éveik elején járó nők negyede jó eséllyel soha nem megy majd férjhez, és ami ennél is durvább, 40 százalékuknak nem lesz gyereke.
Így már nem is olyan meglepő, hogy az országban a születésszám tavaly mélypontot ért el, alig több mint egymillió gyerek látta meg a napvilágot, miközben 1,3 millióan haltak meg. Ennek egyik következménye az lesz, hogy 2040-re Japán lakossága 107 millió fő lesz, ami 20 millióval kevesebb, mint most, a másik pedig az elöregedés.
A japán kormány kétségbeesetten próbál tenni valamit a folyamat megfordítása érdekében, például azt tűzte ki célul, hogy a férfiak 80 százaléka is vegyen ki szabadságot a gyerek születése után, és növelik a gyermeket vállalók támogatását is. Mi több, felmerült a „jóképűek adókedvezménye”, amivel a férfiakat tennék vonzóbbá a hölgyek előtt.