Mianmar fővárosa négyszer akkora területen fekszik, mint mondjuk London, viszont még egymillióan sem lakják. Nem csoda, hogy olyan, mintha szellemváros lenne.
Az 1569 km²-en fekvő Londonban (egészen pontosan Greater Londonban) 8,6 millió ember él, míg a 7,054 km²-es Nepjida lélekszáma az utolsó hivatalos népszámláláskor 924 608 fő volt.
Magyarul a mianmari (burmai) városban négy és félszer akkora területen kilencedannyi ember él, mint a brit fővárosban, és ez elég jól látszik is az ott készült képeken.
Mondjuk nem csoda, hiszen a 2005-ben a katonai rezsim által fővárossá tett Nepjida kong az ürességtől. (A semmiből épített főváros ötlete nem egyedi, mást ne mondjunk, ott van a kazahsztáni Asztana.)
Megtervezésekor az volt az elképzelés, hogy egy élénk, lüktető nagyváros lesz belőle, csak éppen senki sem akart oda költözni, aki pedig mégis, azok nagy része a város szélén található nyomornegyedekben él.
Nem megerősített hírek szerint a város 4 milliárd dollárba került, és a hatalmas tömegre számítva a későbbi terjeszkedésre is gondoltak. Így, a jelenlegi helyzetben méltán bizarrnak nevezhető dolgokat is találhatunk benne, mint a húszsávos (!) autópályák.
Az ország többi részével ellentétben az elektromos árammal sincsenek gondok, az éttermekben és kávézókban pedig ingyenes és gyors a wifi. A Guardian tudósítója 2015-ben látogatott el Nepjidába, és az volt az első benyomása, hogy minden túlméretezett.
A húszsávos autópályák egyik magyarázata a helyi szóbeszéd szerint az, hogy ha esetleg forradalom törne ki, és a vezetőknek menekülni kellene, akkor a repülőgépeknek legyen hol le- és felszállni.
A városban és környékén egyébként szafaripark, állatkert (a pingvineknek légkondicionált lakhellyel), és legkevesebb négy golfközpont is van.
A bizarr városban talán mégis az utcaseprők látványa a legbizarrabb, amint az üres és teljesen tiszta utcákat tisztogatják napi több órán keresztül. Vagy az építkezéseken dolgozók, akik töretlenül építik a hatalmas, üresen kongó nagyvárost.
(Fotó: Taylor Weidman / Getty Images)