A kábítószer-függőségről a legtöbb ember csak annyit tud, amennyit olvas róla, esetleg a neten, filmekben találkozunk vele, de a hétköznapokban (hála istennek) csak ritkán kell megtapasztalnunk mindazt, ami ezzel jár. Egy kanadai fotós végigkövette egy heroinfüggő lány nem akármilyen küzdelmét a droggal, majd könyv is készült belőle.
Még 2010-ben történt, hogy az ottawai fotós, Tony Fouhse megkérdezte Stephanie MacDonaldot, hogy segíthet-e neki valamiben. A válasz igen volt. A heroinfüggő lány azt kérte, segítsen neki bejutni az elvonóra.
Így kezdődött egy 9 hónapig tartó út a reménytelenségtől a legdurvább rémületen át a reményig, és aligha gondolta volna bármelyikük, mennyire megrázó lesz ez az újjászületés.
„Megkértem, végigfotózhatom-e azt a folyamatot, ahogyan akkori helyzetéből eljut oda, ahol lenni szeretne. Beleegyezett, és belevágtunk. A közös utunk kilenc hónapig tartott, olyan fordulatokkal, melyeket korábban elképzelni sem tudtunk” – mesélte Tony Fouhse.
A végül könyvvé összeállt történetben nem csak a folyamatot végigkísérő fotók szerepelnek, hanem Stephanie feljegyzései is, ami csak még megrázóbbá teszik a végül a Túlélni ezt az egészet címet kapó alkotást.
„Munkáimban általában jelen van a portré, a szociológia, az antropológia, a művészet, a dokumentarizmus, ám leginkább mégis portréfotósnak tartom magam, és ezt a megközelítést alkalmaztam a könyv esetében is” – tette hozzá a kanadai fotós.Gyakorlatilag minden kép Stephanie aktív közreműködésével és ötleteit felhasználva készült, általában minimális háttérrel, mert így nincs kontextusba helyezve a történet, lecsupaszítva látunk egy embert.
Ez a koncepció persze megnehezíti a történetmesélést, viszont a lány jegyzeteivel kiegészítve igazán megrázó dokumentálását kapjuk egy heroinfüggő küzdelmének.
„Nagyon fontos volt számomra, hogy ő is aktívan részt vegyen az egész dologban, ne csak a fotók ’tárgya’ legyen. A szövegeinek (egyébként a könyvből kiemelhető) közreadása is azt próbálja sugallni, hogy két különböző emberről van szó – enyémek a fotók, övé a szöveg, és e két rész a könyvben összekerült, de szét is szedhető önálló egységekre” – vázolta Tony Fouhse.
(Fotó: tonyfoto.com)