Egyre több hír szól arról, hogy lazítanak a kínai egykepolitikán. Egyre több tartományban oldják fel a korlátozást, hogy egy házaspárnak csak egy gyereke lehet. Eddig mindkét szülőnek szintén egykének kellett lenni, most már elég, ha csak egyikük az. Azonban nem biztos, hogy ez a könnyítés mindenkinél visszhangra talál. Nem minden kínai akar több gyereket.
A korlátozás feloldása 20 millió embert érinthet, de a családok fele mégsem egyértelműen lelkes a lehetőség hallatán, egyszerűen azért, mert a gyerek túl sokba kerül. Kínában pedig az eddigi gyors gazdasági növekedés hatására az emberek is tehetősebbek lettek, a nők tanultabbak.Ez pedig általában együtt jár a gyerekszám csökkenésével.
A legtöbb gyerek éppen azokban az országokban születik, ahol legkevesebb az egy főre jutó jövedelem: Niger, Mali, Uganda. A legkevesebb pedig, ahol a legtöbb: Monaco, Szingapúr, Hong Kong.
Pedig Kínának szüksége lenne a fiatalokra, ugyanis gyorsan öregszik. 2050-re az ország harmada 60 év felett lesz. Hogy lehet-e még ezt is központilag irányítani, pártutasítással, mint régen? Nem valószínű.
A problémával a már sokszor példának állított Franciaország úgy harcolt meg, hogy adókedvezményt, lakhatási támogatást, gyermekfelügyeletet biztosított. Nagyjából 20 év alatt 20 százalékkal nőtt a születések száma.