Vannak országok, ahol a mai napig törvényes a házastársak közti szexuális erőszak, akad olyan hely is, ahol a nő nem mondhat nemet az ágyban és van, ahol az emberrablást nem büntetik, ha utána a férfi elveszi a nőt.
Kezdjük Indiában, ahol egy 2013-mas törvény gyakorlatilag legalizálta a házasságon belüli erőszakot. „A szexuális kapcsolat vagy tevékenység egy férfi és a felesége között, ha az utóbbi elmúlt 15 éves, nem erőszak” - fogalmaz a törvény. A helyzetet sajátos fényben világítja meg az, hogy Indiában a világon a legmagasabb a kiskorú lányok házassági aránya. Noha a 15 év alattiak esetében ez valamivel csökkent (jelenleg 18,2 százalék), a 15-18 éves korúak között már 29,2 százalék.
Jemenben egy 1992-es törvény kimondja, hogy egy feleségnek „kötelező nemi kapcsolatot létesíteni férjével, ha egészségileg ennek nincsen akadálya”. Itt korhatár sincs, és a jemeni lányok 14 százalékát már 15 éves kor előtt férjhez adják.
A helyzet annyira válságos, hogy komolyan fontolgatják, felemelik a házasság alsó korhatárát 18 éves korra, de a párkapcsolaton belüli erőszak elismerése még nagyon messze van.
Máltán is akad sajátos törvény, például még mindig életben van az a szabályozás, melynek értelmében ha egy férfi elrabol egy nőt, ha utána elveszi feleségül, akkor nem büntethető. Guineában egy nőnek nem lehet más foglalkozása, mint a férjének, hacsak a férj abba bele nem egyezik.
Az Egyesült Államokban a házasságon kívül született gyerek csak bizonyos feltételek mellett kaphat állampolgárságot. Például akkor, ha a közte és az apa között fennálló vérségi kötelék „egyértelmű és meggyőző” bizonyítékon alapul, vagy ha az apa írásban kötelezettséget vállal arra, hogy a gyereket 18 éves koráig anyagilag támogatja.
Nigériában a férfi alkalmazhat fizikai erőszakot a feleségével szemben, ha annak „oktatási” célja van, míg a Kongói Demokratikus Köztársaságban egy nő köteles bárhová követni a férjét és vele élni. Az országban egyébként a polgárháború alatt óránként (!) 48 nőt erőszakoltak meg átlagosan, és a nemi erőszak a mai napig súlyos probléma, a házasságon belül nem is büntetik.
(via)